اتفاق‌های کوچک، در فصل‌های تازه

فصل سوم “پروژه‌ی زندگی ایرانی، گزارش‌ها و خوانش‌ها” را با موضوع “شهر و من” و با این ۱۵ فیلم‌ شروع می‌کنیم:

 

اهالی خیابان یک‌طرفه / مهدی باقری، اینجا تهران است / سعید حدادی، پشت فرمان زندگی / سحر سلحشور، تازه‌نفس‌ها / کیانوش عیاری، تهران، یک روز برفی / علی شاه‌محمدی، ۱۴ آبان، روز آتش / روبرت صافاریان، خانه‌ی من / محسن امیریوسفی، در پوست خود نمی‌گنجیم / محمد شیروانی، در عمق میدان / بهروز ملبوس‌باف، سالینجرخوانی در پارک شهر / پیروز کلانتری، شوش را دیدم / بهمن کیارستمی، من ساکن سفرم / احمد میراحسان، مینور ماژور / علیرضا رسولی‌نژاد، نان و نور / الهام اسدی و والسی برای تهران / زینب تبریزی.

فصل کم رمق «زن‌وشوهری» را پشت سر گذاشتیم. ممنون دوستانی هستیم که نوشتند. امید بلاغتی روزی گفت باید نام فصل را زن و مرد می‌گذاشتیم؛ فیلم‌ها تنوع بیش‌تری پیدا می‌کرد، دایره‌ی توجه بیشتر می‌شد و ملاحظات کم‌تر. شاید چنین می‌شد و شاید هم نه. آن‌وقت، موضوع زن‌وشوهری چه می‌شد؟!

اصل را حرکت طبیعی پروژه و فصل‌ها و نوشته‌ها گذاشته‌ایم و انتظار خاص نداریم و نمی‌سازیم.

در این فصل تازه داریم از فیلمسازان فیلم‌های فصل هم می‌خواهیم که نگاه کنند به تجربه‌‌شان در ساختن فیلمی از شهر، و مواجهه‌ی کنونی و خوانش حالایشان از زیروبالای ساختن فیلمشان را بنویسند. شاید فضا و نگاه متفاوتی را برانگیزد و فعال کند.

گروه تلگرامی “زندگی ایرانی” را برای برقراری ارتباط نویسنده‌ها با هم و با جمع دبیران پروژه، و کانال تلگرامی “زندگی ایرانی” را برای معرفی مطالب سایت به جمع عمومی‌تر تلگرام‌خوان‌ها راه انداخته‌ایم.

از ابتدای راه با دوستان هاشور پیگیر دردسترس قرار دادن فیلم‌ها برای مخاطبان سایت بوده‌ایم. فیلم‌هایی از پروژه‌ی زندگی ایرانی در هاشور بوده یا در همین دوره اضافه شده است. با مالکان فیلم‌های دو فصل اول و دوم هم تماس گرفته شده برای پذیرفتن قراردادن فیلم‌هایشان در هاشور، یا فراهم شدن همین فضای موجود برای دیدن نویسنده‌ها برای جمع بیشتر مخاطبان. این گفتگو نتایجی دربر داشته و دارد پیش می‌رود. موضوع بعضی فیلم‌ها حساس بوده و این شکل رابطه هم تازه است و باید دریافت و پذیرفته شود. امیدواریم در آغاز فصل بعد در این باب خبرهای تازه‌تری برلیتان داشته باشیم. نقدا این فیلم‌ها در هاشور برای تماشای عموم دردسترس است و جمع خواهان می‌توانند عضو هاشور شوند و آن‌ها را ببینند: پاستای ایرانی، والسی برای تهران، اهالی خیابان یک‌طرفه، شوش را دیدم، ۲۱ روز و من، صحنه‌هایی از یک طلاق، مکرمه خاطرات و رویاها.

ممنون نویسنگانی هستیم که برایمان می‌نویسند و پیگیر جا افتادن کارمان، در اتفاق‌های کوچک، در فصل‌های تازه.

فصل سوم
شهر و من