زندگی ایرانی

گزارش‌ها و خوانش‌ها

پروژه‌ی “زندگی ایرانی” می‌کوشد گزارش‌ها و خوانش‌های تازه‌ای، با حضورها و نگاه‌هایی فراخ‌تر از جامعه‌ی سینمای مستند‌مان، حول فیلم‌های مستند مربوط به سرزمین ما و زندگی مردمانش راه بیندازد.
این پروژه مراجعه‌‌ای‌است به خوانش‌هایی متکثر و متفاوت، از فیلم‌هایی که راه و رسمی دیگر از نگاه به زندگی ایرانی ما را تجربه کرده و در کنار این زندگی یا در مواجهه‌ی شخصی و درگیر با آن شکل گرفته‌اند.
جمع کوچکی (شمیم مستقیمی، امید بلاغتی، سعید رشتیان و پیروز کلانتری) گرد آمده‌ایم و با خواست نوشتن بیش‌تر و گسترده‌تر در باره‌ی فیلم‌های مستند، می‌خواهیم حول موضوع ‌”زندگی ایرانی”، فیلم‌های مستندی را به کسانی برسانیم که هرکدام در فضایی از زندگی اجتماعی ما می‌نویسند و به فیلم مستند گره خورده‌اند، یا می‌توانند گره بخورند؛ از فیلمساز تا فیلم‌نویس، تا نویسنده و درگیر نشر، اندیشمند، روزنامه‌نگار، دانشجو، عکاس، انسان‌شناس، درگیر مطالعات فرهنگی، فعال در فضای مجازی، هنرمند، … و البته مخاطبان پیگیر فیلم مستند. آن‌ها را درگیر دیدن فیلم مستند می‌کنیم، و البته نوشتن د‌ر باره‌ی فیلم مستند. نه نقد تخصصی و سینمایی فیلم، بلکه متن‌هایی متنوع، هرکدام در فضای مواجهه‌ی شخصی ‌و اجتماعی نویسندگان با فیلم‌ها، و در تداوم دلمشغولی‌ها و تاملات جاری‌ در نوشته‌هایشان.
حول موضوع کلی “زندگی ایرانی”، فیلم‌های مستند موثر و بیانگر بسیاری را انتخاب کرده‌ایم و هر فصل در دل موضوعی خاص‌تر (اولین‌اش، جوانی) حدود ده فیلم را به اعضای نویسنده‌ی دعوت‌شده در این پروژه می‌رسانیم و از آن‌ها می‌خواهیم که در طول فصل لااقل در باره‌ی یک فیلم برای ما بنویسند. بیش‌تر، بهتر.
این نوشته‌ها در سایت این پروژه منتشر خواهد شد. امیدواریم به‌تدریج به نویسندگان این پروژه اضافه شوند تا بتوانیم تصویر زندگی ایرانی‌ در فیلم‌های مستندمان را در گستره‌‌ای متکثر و اجتماعی بازتاب دهیم.
در فکر معرفی و گره‌زدن پروژه به مجامع فرهنگی و اجتماعی و نمایش فیلم‌ها در این مجامع، فراهم کردن امکان دیدن فیلم‌ها برای مخاطبان سایت، تهیه پادکست از ملات پروژه، برگزاری نشست‌های فصلی و برنامه‌هایی از این دست هم هستیم.
گردانندگان سایت هاشور از در لطف و دوستی، این امکان را فراهم کردند که نویسندگان بتوانند با اتصال به درگاه آنها و با شناسه و رمز عبوری که تعریف کردند فیلمها را ببینند.
همچنین زهرا ملوکی در ابتدای راه با جمع کوچک گردانندگان پروژه برای مدتی همراه بود. از همراهی پربارش ممنونیم.
اگر شما که خواننده این متن هستید علاقمند به شرکت در این جمع و نوشتن درباره فیلمهای مستند هستید این خبر خوب را به ما برسانید.

ایمیل: info@iranlifedoc.com